شرایط خرید بلیط هواپیما برای کودکان در پروازهای سیستمی و چارتر کاملا متفاوت می باشد. معمولا در پروازهای سیستمی هزینه بلیط نوزادان (کودکان زیر 2 سال) 10 الی 15 درصد نرخ بلیط بزرگسالان است. این قانون در مورد پروازهای چارتر نیز صدق می کند و شرایط صندلی و سبد نگهدارنده کودک در هر دو پرواز یکسان است. در صورتی که شرایط خرید بلیط هواپیما تهران  برای کودکان 2 الی 12 سال در پروازهای سیستمی و چارتر کاملا با یکدیگر متفاوت هستند. قوانین ایرلاین ها تعیین کننده نرخ بلیط این گروه سنی می باشد و هر یک نرخ متفاوتی در این رابطه دارند. اما به طور کلی معمولا اکثر ایرلاین ها هزینه بلیط هواپیما کودکان 2 الی 12 سال را  نیم بها برای پروازهای درون مرزی و 80 درصد برای پروازهای برون مرزی محاسبه می کنند. اگر در هنگام  خریدبلیط   هواپیما  از  مستر بلیط  قوانین ایرلاین ارائه دهنده بلیط را مطالعه نمایید می توانید از جزئیات دقیق نرخ بلیط کودکان در آن ایرلاین و شرایطش آگاه شوید.


بلیط هواپیما کودکان در پرواز چارتری

با توجه به اینکه نوزادان در طول مدت پرواز در بغل والدین خود می نشینند و صندلی در داخل هواپیما ندارند به ازای صادر شدن بلیط هواپیما چارتر برای آن ها تنها 10 الی 15 درصد هزینه بلیط بزرگسالان دریافت می شود. اما در مواردی که مسافران بخواهند برای نوزاد خود صندلی رزرو نمایند باید هزینه بیشتری پرداخت کنند. همچنین در صورتی که سبد نگهدارنده کودک جز خدمات ایرلاین باشد والدین می توانند مبلغی کمتر از هزینه اصلی بلیط را واریز کنند و ازسبدهای نگهدارنده کودک که بسیار ایمن هستند در طول پرواز استفاده نمایند.

پروازهای چارتر بر خلاف پروازهای سیستمی دارای چند رده سنی برای تعیین قیمت بلیط هواپیما نمی باشد و هزینه بلیط پروازهای چارتر کودکان 2 سال به بالا و بزرگسالان یکسان است.

خرید بلیط هواپیما برای کودکان در سفرهای خارجی

قوانین هر کشور و ایرلاینی در رابطه با پروازهای خارجی متفاوت است. این قوانین شامل بلیط هواپیما کودکان نیز می شود. بنابراین اگر در هنگام سفرهای خارجی کودک به همراه دارید بهتر است ابتدا قوانین ایرلاین ها را بررسی کنید سپس جهت رزرو بلیط اقدام نمایید. در پروازهای خارجی بلیط نوزادان همانند پروازهای داخلی همان 10 الی 15 درصد قیمت بلیط بزرگسالان می باشد. توجه داشته باشید که این هزینه حق بیمه نیز شامل می شود.

معمولا در صورت سیستمی بودن بلیط هواپیما هزینه بلیط سفر خارجی برای کودکان 2 الی 12 ساله نصف قیمت بلیط بزرگسالان است اما در این میان ایرلاین هایی وجود دارد که بر اساس قوانین همگانی عمل نمی کنند و نرخ متفاوتی در رابطه با پروازهای خود ارائه می دهند و یا اینکه قوانین متفاوتی دارند. به عنوان مثال برخی از ایرلاین ها اجازه نمی دهند که کودک در بغل همراه بنشیند و حتما باید برای او صندلی رزرو گردد و ... . قیمت بلیط چارتر در پروازهای خارجی نیز برای کودکان بالای 2 سال برابر با بزرگسالان می باشد و خرید این بلیط به ویژه در سفرهای خارجی که کودک به همراه دارید اصلا مقرون به صرفه نمی باشد، در صورت کنسل نمودن بلیط نیز کل هزینه بلیط را از دست خواهید داد. بنابراین در زمان خرید بلیط از سایت هایی مانند سایت مستر بلیط بهتر است ابتدا تمامی شرایط  را بسنجید سپس مناسب ترین بلیط را از میان پروازهای سیستمی و چارتر انتخاب کنید.

در سفرهای خارجی قیمت بلیط های هواپیما علاوه بر زمان و تاریخ سفر و ایام سفر ، نوسانات ارزی نیز بسیار موثر هستند و همین مسئله موجب می شود که قیمت بلیط کودکان  ثابت نباشد.

خرید بلیط هواپیما برای کودکان بدون حضور والدین

شرایط و ضوابط ایرلاین ها در رابطه با سفر کودکان به تنهایی متفاوت است و برخی از آن ها اجازه این امر را نمی دهند در حالی که ایرلاین هایی نیز هستند که تنها با دریافت رضایت نامه از والدین اجازه می دهند که کودکان بالای پنج سال در هواپیما به تنهایی حضور داشته باشند. بیشتر ایرلاین ها برای مسافران کودک خود خدمات جذاب و منحصر به فردی در نظر گرفته اند که  علاوه بر اینکه موجب سرگرمی آن ها در طول سفر می شود دارای جنبه آموزشی نیز می باشد. این خدمات تنها شامل کودکان تنها نمی شود و پکیج های ویژه ای نیز برای نوزادان و همراهان آن ها وجود دارد که کمک می کند نوزاد خواب راحت تری داشته باشد.  

خرید بلیط هواپیما برای کودکان

دو مورد سن کودک و سیستمی یا چارتر بودن بلیط هواپیما تعیین‌کننده نرخ بلیط برای این افراد می‌باشند. در قوانین پرواز، کودکان 0 تا 2 سال نوزاد و 2 تا 12 سال کودک محسوب می‌شوند. دقت کنید در مطالب زیر شرایط کلی خرید بلیط هواپیما برای کودکان بیان شده و ممکن است شرکت‌های هواپیمایی قوانین خود را در این خصوص داشته باشند؛ بنابراین قبل از خرید بلیط هواپیما برای کودکان، قوانین را با ایرلاین مربوطه چک کنید.

شرایط خرید بلیط هواپیما برای کودکان در پروازهای چارتری

در پروازهای چارتری نرخ بلیط هواپیما نوزادان معمولاً 10 تا 15 درصد بزرگسالان محاسبه می‌شود. نوزادان در هواپیما صندلی ندارند و بایستی روی پای والدین خود بنشینند. خرید صندلی برای نوزادان با پرداخت مبلغ معادل نرخ کودکان 2 تا 12 سال امکان‌پذیر می‌باشد. برخی از شرکت‌های هواپیمایی نیز با دریافت مبلغ کمتر سبد نگه‌دارنده نوزاد را در اختیار والدین قرار می‌دهند. این سبد بسیار راحت بوده و معمولاً 12 تا 14 کیلوگرم وزن را تحمل می‌کند. سبدهای نوزاد به دیوار کنار صندلی یا سقف متصل می‌شوند.

نرخ بلیط چارتر برای کودکان 2 تا 12 سال همانند بزرگسالان محاسبه می‌شود.