فضای شهری در دوره ی قبل از مدرنیسم دارای عناصر ثابتی بوده است که ساختار و استخوان بندی شهرهای سنتی را تشکیل می دادند. این عناصر مانند ارگ، برج و بارو، حصار و درواز ه ها، بازار و ... فضاهایی بودند که به نوعی با زندگی و معیشت مردم به صورت روزانه گره خورده بودند. از میان فضاهای موجود، فضاهای عمومی به عنوان ویترین حاکمیت این اندیشه ها از اهمیت بالایی برخوردارند. فضاهای تجاری مانند مراکز خرید، بازار، پاساژ، خیابان های خرید و ... جزء فضاهای عمومی محسوب می شوند که نتیجه تغییرات و تحولات منبعث از این گفتمان ها هستند.


بازار یکی از ارکان اصلی چه در جامعه امروزی و چه در گذشته می باشد. امور اقتصادی در هر جامعه ای بر گرفته از بازارها می باشد. در گذشته حتی بیشتر از امروز بازار ها مورد توجه بوده اند و از اهمیت فوق العاده ای برخوردار بودند. با شکل گیری هر بازار در شهرهای مختلف توسعه و آبادانی نیز در اطراف ها آنها بوجود می آمده است. این موضوع سبب شده بود که بازار ها اکثرا در مرکز شهر قرار بگیرند.

بازار زنجان ، طویل ترین بازار سنتی ایران - کجارو

در طول تاریخ بازارهای سنتی ایران با مجموع های وسیع از کاربری ها و بناهای جنبی، مرکز جنب و جوش شهرها و تعاملات اجتماعی بودند. در این بازارها علاوه بر انجام معاملات اقتصادی، بسیاری از رویدادهای اجتماعی، مذهبی و حتی سیاسی نیز رخ می داد. بازار مهمترین محور ارتباطی و فضای شهری در شهرهای تاریخی ایرانی درگذشته به شمار می آمده است. بازار همانند سایر پدیده ها در ابتدا فرم و عملکرد ساده ای داشته، لیکن به تدریج بر اساس نیازهای مکانی و زمانی تغییراتی به خود گرفته است.

به تدریج با ورود مدرنیسم به ایران، مراکز تاریخی و بافت های ارزشمند شهرها تخلیه شده و این مراکز رو به افول نهاد و این امر سبب کاهش و زوال بازارهای سنتی ایرانی نیز گردید. به نظر می رسد در این بازارها به دلیل وجود کاربری های مختلف و ویژگی های خاص معماری، محیطی چند حسی شکل گرفته که بر ایجاد حس تعلق در این فضا تأثیر گذاشته است، تعلقی که امروز در پاساژهای معاصر اثری از آن وجود ندارد.

درباره بازار زنجان

یکی از اجزای اصلی و کلیدی فضای شهرهای ایرانی- اسلامی بازارها بوده اند که از دیرباز حیاتشان در حیات اجتماعی و اقتصادی شهرهای ایرانی-اسلامی بسیار تأثیر گذار بوده است. یکی از این مکان ها بازار سنتی زنجان می باشد که به عنوان بزرگترین بازار ایران و جهان شناخته می شود و در زمان قاجارها ساخته شده است. این بازار از راسته ها، سراها، حمام و مساجد گوناگونی تشکیل شده است که در سال 1324 به این مجموعه اضافه شده اند. این بازار به دو قست غربی و شرقی تقسیم می شود. در مجله مستر بلیط سعی شده است در مورد آثار تاریخی کشورمان اطلاعاتی گردآوری در اختیار شما قرار بدهیم.

 https://mrbilit.com/mag/zanjan-bazaar/